Spánková laboratoř

Obstrukční syndrom spánkové apnoe se vyskytuje převážně (ale ne výlučně) u obézních pacientů. U chrápajícího člověka dochází při této nemoci během spánku opakovaně k zástavě dýchání díky uzavření dechových cest uvolněným měkkým patrem. Během těchto zástav dechu dochází k opakovanému snížení obsahu kyslíku v krvi.

Pacienti pozorují během dne zvýšenou únavu a snadno během dne usínají (nebezpečné zejména u řidičů), závažné jsou ale i dlouhodobé následky tohoto syndromu - významně přispívá k rozvoji hypertenze, inzulínové resistenci a může být i příčinou chronického srdečního selhání či náhlých úmrtí během noci. Nejzávažnější je tehdy, vyskytuje-li se u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí.

Od roku 2013 jsme akreditovanou spánkovou  laboratoří, provádějící jak plnohodnotnou diagnostiku obstrukční spánkové apnoe limitovanou polygrafií, tak následné nastavení léčby dýcháním přetlakem (přístroje CPAP, biPAP).
Výhodou naší spánkové jednotky je otestování pacienta v jeho domácím prostředí a oproti nemocničním pracovištím kratší čekací doby.
Obstrukční spánková apnoe je poddiagnostikované onemocnění, závažnou formou přitom trpí asi 4% mužů a o něco méně žen. Jde často - ne ale vždy! - o obézní pacienty, zpravidla hlasitě chrápající. Nemoc spočívá v opakovaném uzavírání dýchacích prostor v oblasti krku během spánku. Důsledkem je "vnitřně" nekvalitní spánek, což má za následek únavnost a spavost během dne, pocit nevyspání po probuzení, často nesoustředěnost, bolesti hlavy a deprese. Tito pacienti mají v důsledku mikrospánků asi 3x vyšší riziko dopravních nehod. Nemoc přispíváí i ke zhoršování prognózy dalších přidružených onemocnění jako je ischemická choroba srdeční, hypertenze, diabetes, či zvýšená hladina cholesterolu.

V případě léčby přetlakovým dýcháním (CPAP, biPAP) lze data z přístrojů sledovat i na dálku (telemetrie), což může nahradit pravidelnou návštěvu pacienta na pracovišti při dlouhodobém sledování. (program DreamMapper, resp. MyAir)

Nehrazené výkony:

možnost zapůjčení přístroje CPAP (biPAP) po otestování  do doby přidělení  pojištovnou (resp. jejím smluvním distributorem) - na žádost pacienta: 50,- Kč/den

vše ostatní hrazeno ze zdravotního pojištění

aktuálně:

Vzhledem k současné epidemiologické situaci a snaze zabránit šíření infekce v populacijsme nuceni zrušit až do odvolání všechny odložitelné plánované návštěvy. Můžete nás  kontaktovat cestou telefonickou (235524626, 731112145) či mailem(objednani@pneumohost.cz), Zkonsultujeme Váš stav, zašleme e-recept. Akutní případy prosíme rovněž nejdříve konsultovat telefonicky či mailem.

Ze stejných důvodů - i z důvodu problematického splnění hygienických parametrů při zapůjčování diagnostických a léčebných přistrojů pro spánkovou apnoe -  odkládáme všechny pacienty spánkové laboratoře - jak objednané k diagnostické polygrafii, tak k testování léčby pomocí CPAPu. Výjimku tvoří např. pacienti před naplánovanými bariatrickými operacemi. Hned jak se situace zlepší, začneme opět s testováním, které se budeme snažit rozvrhnout tak, aby se alespoň do určité míry dohnalo vzniklé prodlení.

Termíny očkování proti tbc (kalmetizace) upřesníme, provedeme zejména v naléhavých případech, po konsultaci a posouzení konkrétního rizika (významná riziková skupina, cesta s miminkem v nejbližším půlroce do země s vysokým výskytem tuberkulózy, výskyt tbc v rodině apod.). Děti s nižším rizikem odložíme na dobu po provedení základních dávek hexavakcíny, tj. zhruba do věku půl roku dítěte. Rodiče s dětmi budou zváni po jednom (vždy jedna rodina v čekárně) v intervalech půl hodiny až jedna hodina.

Děkujeme za pochopení, tato opatření děláme především v zájmu bezpečnosti pacientů.  Pneumohost plicní amb.

Ordinační doba v týdnu od 23. do 27.3.2020 omezena: každý den  7,00 - 13,00

 

Ordinační doba:

pondělí:                                                                                                                                                                                               7 - 13   plicní ambulance + spánková laboratoř

14 - 15  kalmetizace      

15 - 17  spánková ambulance (jen objednaní)            

úterý:

7 - 19   plicní ambulance + spánková laboratoř

středa:

7 - 13   plicní ambulance + spánková laboratoř

14 - 15  kalmetizace      

15 - 18  spánková ambulance (jen objednaní)     

čtvrtek:

7 - 14   plicní ambulance + spánková laboratoř

15 - 18  spánková ambulance (jen objednaní)     

pátek:

7 - 14   plicní ambulance + spánková laboratoř

 

Odkazy:

Videa:

         videa k přístrojům a maskám PhilipsRespironics

          jsou zatím pouze v aplikaci pro mobilní telefon:

          Dream Mapper

 

          Resmed - program MyAir

         Resmed mini - cestovní CPAP

         nasazení masky F30 celoobličejové

         Resmed - masky, přístroje na Youtube

 

          instrukce k polygrafii - 1. část

         instrukce k polygrafii - 2. část

         instrukce k polygrafii - 3. část

         instrukce k polygrafii - 4. část

 

         instrukce k testování CPAPu - 1. část

         instrukce k testování CPAPu - 2. část

         instrukce k testování CPAPu - 3. část

         instrukce k testování CPAPu - 4. část

        

 

 

 

Co léčíme + další informace

 

Ke stažení

Dotazník STOP-BANG zde

Dotazník spánkové problematiky zde

Berlínský dotazník zde

Epwotshká škála spavosti ESS

dotazník pro řidiče

Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image

Program MyAir

program MyAir k monitoraci průběhu léčby CPAPem videa k maskám a přístrojům PhilipsRespironics i k celé problematice spánkové apnoe jsou t.č. k disposici na mobilní aplikaci Dream Mapper

Spustit video

Resmed mini CPAP

Resmed mini CPAP

Spustit video

maska F30 celoobličejová -nasazení

videa k ostatním maskám Resmed viz odkaz v sekci "videa"

Spustit video

polygrafie instrukce 1

Spustit video

polygrafie instrukce 2

Spustit video

polygrafie instrukce 3

Spustit video

polygrafie instrukce 4

Spustit video

CPAP instruce 1

Spustit video

CPAP instrukce 2

Spustit video

CPAP instrukce 3

Spustit video

CPAP instrukce 4

Spustit video

K objednání prosím použijte nejlépe níže uvedený kontaktní formulář, ozveme se Vám.

Ev. volejte  mezi 8:00 - 11:00 hod. na tel. č. 235524626, ev. 731112145 (zde prosíme pokud možno formou SMS - ozveme se Vám či vyřidíme Váš požadavek). Pro spánkovou laboratoř možno použít navíc tel. 777347896.

Kontaktní formulář

Personál

MUDr. Zdeněk Skácel

lékař

MUDr. Zdeněk Pekárek

lékař

MUDr. Lenka Vilčeková

lékařka

Kateřina Bicková

ved. sestra pro spánkovou laboratoř

Monika Englerová

zdrav. sestra

Marie Pekarčíková

zdrav. sestra

Tereza Schmittová

asistentka