Poradna pro odvykání kouření

Poradna pro odvykání kouření funguje v rámci plicní ambulance, proto objednání a ordinační hodiny jsou tytéž.

 

Nejdůležitější fakta:


1) Na následky kouření zemře každý 2. kuřák, z toho polovina ve středním věku.

2) Každý 6. kuřák onemocní rakovinou plic, tedy onemocněním, jehož možnost vyléčení je v současné době jen 10%.

3) Kouření lehkých ("light") cigaret nesnižuje riziko, naopak zvyšuje riziko agresivnějších forem rakoviny plic.

4) Závislost vzniká v mládí, reklama je cílená na pubertální mládež, pak vzniká drogová závislost a dospělý člověk chce přestat, ale díky droze - nikotinu nemůže.

5) Přestat kouřit se vyplatí vždy, čím však dříve, tím se to vyplatí více (přestane-li kuřák kouřit do 40. roku věku, pak získá v průměru 10 let navíc oproti stavu, kdy by pokračoval v kouření).

6) Pomoci přestat kouřit se snaží poradny pro odvykání kouření za pomoci psychosociální podpory, doporučení náhradní léčby nikotinem a léků pro snížení chuti na kouření.

7) Účinnost vědecky prokázaných metod je 25 - 40% (roční abstinence kouření), zatímco jiných se metod se rovná placebu, tj. cca 5%.

8) Naše poradna je jednou z mnoha, které se snaží kuřákům, kteří jsou rozhodnuti přestat, pomoci v jejich úsilí.

9) Nové formy kouřeni tabáku či nikotinu (e-cigarety, zahřívaný tabák -IQOS) jsou pravděpodobně méně škodlivé než kouření klasických cigaret, ale určitě není neškodné a do budoucna nese zatím ne zcela známá rizika. Již nyní jsou jednoznačně popsány případy edému plic či intersticiálních plicních procesů po kouření vapor-  neboli e-cigaret.

 

Níže ještě jeden  "seriál" článků, který jsme napsali asi před 15 lety. Emotivnost a zdravé naštvání odpovídá o 15 let mladšímu věku, teď už jsme rovněž trochu rezignovali :(

 

HRAJTE RUSKOU RULETU - KUŘTE!

 

Nabijte zásobník revolveru jedním nábojem, přiložte hlaveň k hlavě, stiskněte spoušť - a přežijete-li, snad s úlevou vydechnete, že náboj byl v jiné ze šesti komůrek zásobníku. Že vás podobné "hry" děsí, že nechápete, jak se někdo může takto "bavit", že vám z toho běhá mráz po zádech?

Tak vězte, že přes 30% vašich spoluobčanů denně tuto hru hraje. Jak? Prostě jen tím, že kouří. Přesně šestina silných kuřáků (tedy těch, co kouří více než 10 cigaret za den) totiž onemocní rakovinou plic, což je nemoc smrtelná z 95%. Rozdíl proti ruské ruletě je tedy jen v tom, že smrt je odložená, na druhou stranu je ale mnohem drastičtější, s velkým utrpením. Odklad ale dokonce není až tak velký - kolem 20 let od začátku kouření - tedy již po své čtyřicítce se můžete tohoto onemocnění dožít, tedy v době, kdy budete mít malé děti, ze kterých budete chtít mít radost a které budou tátu a mámu potřebovat. Rakovina plic není onemocnění starých lidí ! A není jen u toho - kouření způsobuje řadu dalších onemocnění (nejvýznamněji řadu dalších nádorů, onemocnění cév a srdce, chronický zánět průdušek s rozedmou plic), takže dle přesných statistik na následky kouření zemře každý druhý kuřák - a každý čtvrtý kuřák ve středním věku.

Ve své nemoci zůstává pak kuřák sám - jako jediná oběť - uprostřed kruhu dalších lidí, kteří na jeho utrpení vydělávají. Od těch nejcyničtějších, tj. tabákových monopolů, které neváhají svůj obchod se smrtí lstivě propagovat a svoji reklamu cílit na pubertální a adolescentní mládež, přes reklamní agentury a politiky, kteří pod záminkou svobody občanů rozhodovat se tak či onak, říkají, že reklama na cigarety neovlivňuje jejich spotřebu (proč do ní tedy výrobci vkládají miliardy dolarů ??) po výrobce léků proti rakovině a svým způsobem i po lékaře, kterého živí pacient a nikoliv zdravý člověk. Jako kuřák jste zdrojem příjmu všech těchto lidí, kteří nemají zájem na tom, aby vám cigareta chutnala, aby vám bylo dobře v "partě s Petrou" nebo "pocítili, jak chutná Amerika", ale jen na tom, aby vydělali co nejvíce peněz. Pro tabákové firmy je kuřák jako "bílý kůň", který je použit, zneužit, vyždímán a nakonec odstřelen...
 

Nenechte se zmást ani "lehkými" cigaretami s nízkým obsahem nikotinu a dehtu. Nízký obsah nikotinu v cigaretě totiž nutí kuřáka inhalovat kouř hlouběji a častěji, aby si svou dávku drogy udržel na potřebné úrovni. Složky dehtu též nejsou jedinými kancerogeny v cigaretovém kouři, např. hladina smrtelných nitrosaminů není udávána. Paradoxně tedy tyto lehké cigarety nejen že nesníží risiko rakoviny plic, ale způsobí vznik jistého druhu rakoviny plic (adenokarcinomu), který je ještě agresivnější než jiné druhy tohoto onemocnění. Mnoho kuřáků si říká: můj děda kouřil jako lokomotiva a dožil se 90 let a naopak jedna paní ze sousedství nikdy nekouřila, sportovala a zemřela na rakovinu plic v 45 letech. Ano, to je skutečně pravda, jsou i jiné faktory způsobující rakovinu plic a jak bylo výše řečeno, pět ze šesti kuřáků rakovinu plic nedostane, ale nic to nemění na tom, že přes 90% mužů a 75% žen s tímto onemocnění jsou kuřáci ani na tom, co jsem v tomto článku napsal. Pozitivní zpráva na závěr: přestat kouřit se vyplatí v každém věku a riziko onemocnění s kouřením spojených poté začíná klesat. Jak na to? O tom dále.

LZE PŘESTAT KOUŘIT?


Proč je tak těžké přestat kouřit ? Vždyť podle statistik by 60 až 80 % kuřáků se svým návykem skoncovat chtělo, podaří se to ale jen asi pětině z těch, kteří to vůbec zkusí. Samozřejmě že hlavním viníkem je droga - tedy nikotin . Droga je návyková a kdo drogu nepoužíval, nemůže se vžít do kůže člověka na droze závislého. A proto zatímco ti dospívající, kteří s kouřením začínají, si říkají jako u každé drogy: "prostě to zkusím a za pár let, až budu chtít přestat, tak prostě přestanu",tak již jako dospělí svůj výrok převrací: "moc bych chtěl přestat, ale prostě nemůžu".
 

Přesto je věc trošku složitější. Závislost ne kouření je nejen na droze-nikotinu, ale tzv. psychosociální, to jsou ty situace, kdy si prostě musíte zapálit v partě kuřáků , při kafi či v hospodě a taky často nevíte co s rukama, ve kterých není cigareta.
 

A ještě jedna věc je velmi zajímavá, a to otázka vůle a motivace. Na první pohled je jejich obsah i trošku podobný, a přece diametrálně odlišný. Kuřák, se kterým se bavíte, vám řekne: přestal bych, i jsem to zkoušel, nemám ale dost silnou vůli. Neuvědomuje si, že by správně měl říci: "nemám dost silný motiv". Lze to velmi hezky dokumentovat na pacientech, kteří přicházejí do nemocnice s obtížemi (často právě s plicní rakovinou). Ti na dotaz na kouření trošku úsměvně odpovídají, že jsou nekuřáci.

"A kouřil jste někdy?"
"To ano".
"A kdy jste přestal?"
"Před měsícem".
"Jak dlouho jste předtím kouřil?"
"Čtyřicet let!".

Na tomto rozhovoru je ale nejzajímavější fakt, že tito lidé odpovídají, že jim kouření vůbec nechybí, nemají žádné abstinenční příznaky. Co přemohlo tu strašnou drogu a závislost na ní ? Strach. Strach z nemoci, která se dostavila, byl tou silnou motivací, která dala zapomenout na drogu. A vůle? Tu má přece ten člověk stejnou před svou nemocí i po ní. Starý strom už neohneš.
 

Jak ale kuřáka motivovat? Poukazování na zdravotní rizika včetně varování na cigaretách (i kdyby bylo přes půl krabičky) bohužel nestačí, protože zdravý člověk si prostě nepřipouští, že by taky mohl být nemocný (ale přesto - protikuřácká kampaň je slabá!).
 

Pak je nutno přistoupit k rafinovanějším (i když pravdivým) metodám a tvrzením, které více zabírají u pubertální mládeže, tj. že kouření škodí vzhledu a snižuje potenci. Je pravda, že schází rozsáhlá soustavná celostátní kampaň o zdravém životním stylu včetně propagace nekuřáctví. S úsměvem si vzpomínám, že ještě za "soudruha" Husáka bylo původně jedno z hesel jakési protikuřácké kampaně "Normální je nekouřit". To ale muselo být pozměněno, protože by si pak někdo mohl myslet, že "soudruh" Husák, který kouřil, není normální. Bohužel tradice často až ostentativně kouřících politiků - nyní již "pánů" (od modrých přes bezbarvé po růžového Zemana) pokračuje dál.
 

Ale zpět k tomu, jak přestat. Tedy když již konečně kuřák pochopí, že kouření je nebezpečné, nebo když mu nějakým způsobem začíná vadit, či našel motivaci ve svém zdraví nebo ve své rodině, a i jakási vůle existuje, může mu v případě závislosti na nikotinu pomoci tzv. náhradní léčba nikotinem, tj. nikotinové žvýkačky , náplasti, sublinguální mikrotablety či inhalátory,  navíc jsou nyní na trhu dva léky, které znamenají významný pokrok a zvyšují šanci člověka rozhodnutého skoncovat s kouřením svůj boj vyhrát - a to Zyban (bupropion) a Champix (varenicline).

PŘESTAŇTE KOUŘIT, UŠETŘÍTE

Záměrně volím na úvod tuto zcela zbytečnou, protože logickou, větu. Nejen proto, že peníze jsou vždy až na prvním místě, ale protože určitá nechuť udělat pro zanechání kouření maximum pramení z neochoty investovat do léků či prostředků napomáhajících kuřákovi vypořádat se s jeho návykem.
 

Přitom jednoduchý výpočet říká, že za 3 měsíční kůru nikotinovými náplastmi zaplatí kuřák asi 4 000 korun, tj. zhruba stejně jako za 3 měsíční spotřebu cigaret, obdobná kalkulace platí např. pro nový lék Champix. (Takže si vlastně jen místo cigaret kupuje nikotinové náplasti či Champix). Již za rok tedy ušetří asi 12 000 korun, za 10 let 160 000 korun, za 30 let 480 000 korun. Jak to tak počítám, kuřák, který přestane kouřit ve 30 letech, jde do penze s více než půl milionem korun - to je snad lepší než penzijní připojištění ! Peníze vám nemůže nikdo vytunelovat, do žádných fondů žádné peníze nedávate, jenom dostávate. Navíc jako bonus, jako šlehačku na dort, dostáváte dárek nad jiné cenný - tedy zdraví.
 

Samozřejmě je nutno v rámci objektivity říci, že všechny tyto propočty platí pouze za předpokladu, že se léčba povede a kuřák nezačne znovu kouřit, jinak jdou všechny kalkulace "do háje". Úspěšnost léčby je totiž stále pouze 25-40% (nejvyšší je při 6-měsíční léčbě Champixem). I když ale dojde k recidivě kouření, kuřák finančně nic neztratil (musí si jen uvědomit, kolik vydá za 2 týdny kouření (když totiž rozdělí částku na denní koupi krabičky, tak mu to tak nepřijde) - balení pomocných léků jsou právě na 1-2 týdny.
 

Nebudu zde do větších podrobností rozvádět jednotlivé druhy a metody léčby. Stručně řečeno jsou tři : první je psychosociální podpora (protože fenomén kouření není jen čistá závislost na nikotinu) - tedy v poradnách pro odvykání kouření, v různých knihách a brožurkách vám poradí, jak odbourat svoji psychickou závislost (např. stanovit si den D, nejraději ještě s dalším kuřákem a vzájemně se podporovat, odstranit popelníky, změnit svoje stereotypy atd atd.) - co kuřák, to jiný životní styl a jiná situace a rady v tomto směru je nutno tak trochu ušít na míru.
 

Druhou metodou je tzv. náhradní léčba nikotinem, která pomáhá kuřákovi v prvních měsících abstinence (léčba trvá průměrně 3 měsíce) nahrazovat tuto drogu a formou klesajících dávek se s touto závislostí vypořádat. Pomáhá mu zbavit se abstinenčních příznaků, kterými jsou nesoustředěnost, nervozita, bolest hlavy apod. Také může do jisté míry zmírnit přibývání na váze, ze kterého mají mnozí kuřáci po skoncování s kouřením strach a které je bohužel realitou. Nikotin lze podat v několika formách, u nás zatím jsou dostupné žvýkačky , náplasti , inhalátor a sublinguální mikrotablety. Každá má svoje výhody a nevýhody, žvýkačky, mikrotablety a inhalátor simulují lépe náhlý a prudký vzestup hladiny nikotinu po cigaretě, náplasti naproti tomu udržují stálou hladinu nikotinu a jsou jednoduché k aplikaci. Lze je s ostatními formami i kombinovat.
Další metodou je léčba lékem zvaným bupropion, původně antidepresivem, u kterého bylo náhodně zjištěno, že pacienti, kteří ho užívali, houfně odhazovali cigarety, protože na ně ztráceli chuť.
Zatím nejúčinějším prostředkem v  pomoci při odvykání se zdá varenicline, který se od března 2007 dostal na náš trh.

 

ŽIJTE ZDRAVĚ

Co říci na závěr miniseriálu o kouření? Asi to, aby měl následovatele. Smyslem sdělení nebylo totiž podat zajímavou informaci, ale přesvědčit lidi, aby přestali, případně nezačínali s tímto sebevražedným návykem.
 

Psát občasné články o kouření jsem se totiž vždy vyhecoval po různých konferencích o plicní rakovině, kdy mě silně zasáhl ten neuvěřitelný rozpor mezi fakty přednášenými na těchto vědeckých, resp. odborných fórech (milión úmrtí celosvětově na rakovinu plic ročně, na následky kouření umírá každý druhý člověk, atd. atd.) a mezi lhostejností panující v okolním "neodborném" světě. Vždy mě úplně udeřilo, když jsem vyšel z budovy konference ven na vzduch - a najednou si uvědomil: "ale vždyť ti lidé venku o tom nic neví, jaký má smysl si tam vše odříkat, zatleskat řečníkovi a pak vyjít ven a chovat se, jako by nic takového neexistovalo."
 

Znovu se vracím k tabákovým monopolům, které páchají vědomou vraždu na miliónech lidí. Chtěl jsem již v prvním článku použít termín, že " kuřáci jsou jim za voly" k uskutečnění jejich zisků - nakonec jsem ho nepoužil, protože mi to připadalo vulgární a nevhodné. Těsně po tom pan Miloš Forman použil v novoročním přípitku termín "nedělejme politikům voly". Mějme proboha vlastní hrdost: když vidím, že mě evidentně někdo zneužívá a ještě tak průhledně a podle (krajina divokého západu či vysokých hor v reklamě na Marlbora), tak i kdybych měl tisíckrát chuť na cigaretu, tak se přece ve mně musí něco vzpříčit a musím si říci: : "A dost !". Samozřejmě nemluvím teď u pubertální mládeži, ale již průměrně inteligentní 20-letý a starší člověk má dost rozumu k těmto úvahám. Vezmu-li jiný případ, hrdost by mi nedovolila účastnit se různých loterií právě pro jejich reklamu, pokrytecky předstírající, že jejím organizátorům jde o Vaši výhru a Vaše štěstí, přičemž jediným motivem je jejich zisk. Ale to jsem odbočil.
 

Další příklad mi přináší televizní program - v zájmu respektování lékařského tajemství a lidského soukromí nebudu uvádět jméno - ale byl zkrátka post mortem oceněn člověk, zemřelý na rakovinu plic. Ve "smutečním projevu" byla řečena spousta sice hezkých, ale již tisíckrát slyšených faktů až frází, přičemž ta podstatná řečena nebyla a měla by být vykřiknuta: "Tento člověk zemřel na následky kouření! Nemuseli jsme tady takhle stát nebýt kouření! Proboha,lidé, nekuřte !" Ale místo toho opět ten rozpor - nic se neřekne, zase jako by ten problém prostě neexistoval.
 

V rámci boje proti kouření je nutné používat celou paletu prostředků - od legislativních přes daňové, promítající se do ceny cigaret, přes léky pomáhajícími v odvykání kouření až po - a to je smyslem tohoto posledního příspěvku - soustavnou pravdivou informovanost veřejnosti o zdravotních rizicích kouření.
 

Je třeba viditelně, tedy například v hlavních sdělovacích prostředcích, zejména televizi, v hlavních vysílacích časech SOUSTAVNĚ o těchto věcech mluvit. Proto vybízím další: pišme, mluvme, vystupňujme toto úsilí - nikoliv tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou, ale tisíckrát opakovaná pravda se teprve dostane pod kůži a do obecného povědomí lidí.
 

Tak takhle jsme to před časem napsali. Něco bychom teď možná napsali jinak - tedy po formální stránce - NA OBSAHU SE ALE NEMĚNÍ NIC.

 

CO SE MÁLO ŘÍKÁ


1) "Kouření způsobuje rakovinu" je napsáno na každé krabičce cigaret, není ale napsáno, jak velké je riziko - tedy, že na následky kouření zemře každý druhý kuřák a každý šestý onemocnění rakovinou plic. Lidé, kteří nevědí, jak velké je riziko, nebezpečí podceňují, aneb "Mně se to nemůže stát."

2) Propagace nekouření ve sdělovacích prostředcích je slabá - musí být hojná a v hlavních vysílacích časech, např. před zprávami apod. a to dlouhodobě.

3) Cesta k nekuřácké společnosti musí být komplexní - daně (cena), zákaz reklamy, osvěta, podpora odvykání kouření. Příklad Irska (zakáz kouření ve všech veřejných prostorách, včetně hospod), ukazuje, že to jde, když je odvaha a rozhodnost.

4) Je nepřípustné, aby (naši) politici byli korumpováni tabákovými firmami, které jim hradí cesty na různé semináře. Tito politici pak lobují proti zákazu reklamy na tabákové výrobky za pomoci nesmyslných argumentů o svobodě volby apod.

5) Je třeba nazývat věci pravými jmény. Jestliže někdo úmyslně (za účelem vlastního zisku) vyrábí pochutinu, o které je jednoznačně prokázáno, že zabíjí, jestliže úmyslně cílí reklamu na ještě nevyzrálou populaci pubertální mládeže, aby ji nachytal na obrázky "svobody", divokého západu apod., s cílem, aby se tito mladí lidé posléze stali drogově závislí na nikotinu a v době, když již mají dost rozumu, nemohli jednoduše přestat, tak tedy takový člověk (firma) páchá vědomou vraždu, velmi promyšlenou a podlou, navíc vzhledem k počtu obětí masovou. Neboli člověk nemá svobodnou vůli, zda chce nebo nechce kouřit, není to jeho svobodné rozhodnutí.

6) Argumenty ve smyslu, že taky auta zabíjejí, neobstojí. Cigarety jsou jediným výrobkem, který, užívá-li se tak, jak se má, zabíjí. Navíc je úmyslně vyráběn tak, aby vznikala drogová závislost (nikotin je zpracováván a zpětně do cigaret v přesném množství vracen), aby kuřák nemohl jen tak přestat a musel kouřit velké množství cigaret denně.

7) Nerozumím tomu: je-li v potravině nalezen jeden kancerogen, je okamžitě zakázána, stažena z prodeje. Najde-li se nemoc šílených krav u jedné krávy, jsou vybíjena celá stáda. Přitom v cigaretovém kouři je přítomno přes 60 kancerogenů a zatímco na lidskou obdobu šílených krav zemře maximálně několik desítek lidí ročně, jen na rakovinu plic zemře celosvětově 1 milión lidí ročně. A cigarety se vyrábějí, prodávají, a zatím i propagují, dál.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O kouření podrobně též viz: http://www.pneumologie.cz/stranka/66/publikace-pro-pacienty/