Mapa stránek
________________________

Telefony:


plicní ambulance
(+420) 235 524 626

spánková laborator
(+420) 777 347 896
(+420) 731 112 145
(+420) 235 524 627

jen spánková laboratoř

Tel. objednání a konzultace od 08:00

FAX:
(+420) 277 270 680

PACS: MUDr. Zdeněk Skácel – Pneumo-host s.r.o.

E-mail:
pneumo-host@seznam.cz
________________________

VAŠE DOTAZY
Jméno a příjmení:

Váš e-mail:

Předmět:

Text:

PŘESTAŇTE KOUŘIT, UŠETŘÍTE

Záměrně volím na úvod tuto zcela zbytečnou, protože logickou, větu. Nejen proto, že peníze jsou vždy až na prvním místě, ale protože určitá nechuť udělat pro zanechání kouření maximum pramení z neochoty investovat do léků či prostředků napomáhajících kuřákovi vypořádat se s jeho návykem.

Přitom jednoduchý výpočet říká, že za 3 měsíční kůru nikotinovými náplastmi zaplatí kuřák asi 4 000 korun, tj. zhruba stejně jako za 3 měsíční spotřebu cigaret, obdobná kalkulace platí např. pro nový lék Champix. (Takže si vlastně jen místo cigaret kupuje nikotinové náplasti či Champix). Již za rok tedy ušetří asi 12 000 korun, za 10 let 160 000 korun, za 30 let 480 000 korun. Jak to tak počítám, kuřák, který přestane kouřit ve 30 letech, jde do penze s více než půl milionem korun - to je snad lepší než penzijní připojištění ! Peníze vám nemůže nikdo vytunelovat, do žádných fondů žádné peníze nedávate, jenom dostávate. Navíc jako bonus, jako šlehačku na dort, dostáváte dárek nad jiné cenný - tedy zdraví.

Samozřejmě je nutno v rámci objektivity říci, že všechny tyto propočty platí pouze za předpokladu, že se léčba povede a kuřák nezačne znovu kouřit, jinak jdou všechny kalkulace "do háje". Úspěšnost léčby je totiž stále pouze 25-40% (nejvyšší je při 6-měsíční léčbě Champixem). I když ale dojde k recidivě kouření, kuřák finančně nic neztratil (musí si jen uvědomit, kolik vydá za 2 týdny kouření (když totiž rozdělí částku na denní koupi krabičky, tak mu to tak nepřijde) - balení pomocných léků jsou právě na 1-2 týdny.

Nebudu zde do větších podrobností rozvádět jednotlivé druhy a metody léčby. Stručně řečeno jsou tři : první je psychosociální podpora (protože fenomén kouření není jen čistá závislost na nikotinu) - tedy v poradnách pro odvykání kouření, v různých knihách a brožurkách vám poradí, jak odbourat svoji psychickou závislost (např. stanovit si den D, nejraději ještě s dalším kuřákem a vzájemně se podporovat, odstranit popelníky, změnit svoje stereotypy atd atd.) - co kuřák, to jiný životní styl a jiná situace a rady v tomto směru je nutno tak trochu ušít na míru.

Druhou metodou je tzv. náhradní léčba nikotinem, která pomáhá kuřákovi v prvních měsících abstinence (léčba trvá průměrně 3 měsíce) nahrazovat tuto drogu a formou klesajících dávek se s touto závislostí vypořádat. Pomáhá mu zbavit se abstinenčních příznaků, kterými jsou nesoustředěnost, nervozita, bolest hlavy apod. Také může do jisté míry zmírnit přibývání na váze, ze kterého mají mnozí kuřáci po skoncování s kouřením strach a které je bohužel realitou. Nikotin lze podat v několika formách, u nás zatím jsou dostupné žvýkačky , náplasti , inhalátor a sublinguální mikrotablety. Každá má svoje výhody a nevýhody, žvýkačky, mikrotablety a inhalátor simulují lépe náhlý a prudký vzestup hladiny nikotinu po cigaretě, náplasti naproti tomu udržují stálou hladinu nikotinu a jsou jednoduché k aplikaci. Lze je s ostatními formami i kombinovat.

Další metodou je léčba lékem zvaným bupropion, původně antidepresivem, u kterého bylo náhodně zjištěno, že pacienti, kteří ho užívali, houfně odhazovali cigarety, protože na ně ztráceli chuť.

Zatím nejúčinějším prostředkem v  pomoci při odvykání se zdá varenicline, který se od března 2007 dostal na náš trh.


<< Předchozí | Další >>


Nejdůležitější fakta
Hrajte ruskou ruletu - kuřte!
Lze přestat kouřit?
Přestaňte kouřit, ušetříte
Žijte zdravě
Co se málo říká