Mapa stránek
________________________

Telefony:


plicní ambulance
(+420) 235 524 626

spánková laborator
(+420) 777 347 896
(+420) 731 112 145
(+420) 235 524 627

jen spánková laboratoř

Tel. objednání a konzultace od 08:00

FAX:
(+420) 277 270 680

PACS: MUDr. Zdeněk Skácel – Pneumo-host s.r.o.

E-mail:
pneumo-host@seznam.cz
________________________

VAŠE DOTAZY
Jméno a příjmení:

Váš e-mail:

Předmět:

Text:

HRAJTE RUSKOU RULETU - KUŘTE!

Nabijte zásobník revolveru jedním nábojem, přiložte hlaveň k hlavě, stiskněte spoušť - a přežijete-li, snad s úlevou vydechnete, že náboj byl v jiné ze šesti komůrek zásobníku. Že vás podobné "hry" děsí, že nechápete, jak se někdo může takto "bavit", že vám z toho běhá mráz po zádech?

Tak vězte, že přes 30% vašich spoluobčanů denně tuto hru hraje. Jak? Prostě jen tím, že kouří. Přesně šestina silných kuřáků (tedy těch, co kouří více než 10 cigaret za den) totiž onemocní rakovinou plic, což je nemoc smrtelná z 95%. Rozdíl proti ruské ruletě je tedy jen v tom, že smrt je odložená, na druhou stranu je ale mnohem drastičtější, s velkým utrpením. Odklad ale dokonce není až tak velký - kolem 20 let od začátku kouření - tedy již po své čtyřicítce se můžete tohoto onemocnění dožít, tedy v době, kdy budete mít malé děti, ze kterých budete chtít mít radost a které budou tátu a mámu potřebovat. Rakovina plic není onemocnění starých lidí ! A není jen u toho - kouření způsobuje řadu dalších onemocnění (nejvýznamněji řadu dalších nádorů, onemocnění cév a srdce, chronický zánět průdušek s rozedmou plic), takže dle přesných statistik na následky kouření zemře každý druhý kuřák - a každý čtvrtý kuřák ve středním věku.

Ve své nemoci zůstává pak kuřák sám - jako jediná oběť - uprostřed kruhu dalších lidí, kteří na jeho utrpení vydělávají. Od těch nejcyničtějších, tj. tabákových monopolů, které neváhají svůj obchod se smrtí lstivě propagovat a svoji reklamu cílit na pubertální a adolescentní mládež, přes reklamní agentury a politiky, kteří pod záminkou svobody občanů rozhodovat se tak či onak, říkají, že reklama na cigarety neovlivňuje jejich spotřebu (proč do ní tedy výrobci vkládají miliardy dolarů ??) po výrobce léků proti rakovině a svým způsobem i po lékaře, kterého živí pacient a nikoliv zdravý člověk. Jako kuřák jste zdrojem příjmu všech těchto lidí, kteří nemají zájem na tom, aby vám cigareta chutnala, aby vám bylo dobře v "partě s Petrou" nebo "pocítili, jak chutná Amerika", ale jen na tom, aby vydělali co nejvíce peněz. Pro tabákové firmy je kuřák jako "bílý kůň", který je použit, zneužit, vyždímán a nakonec odstřelen...

Nenechte se zmást ani "lehkými" cigaretami s nízkým obsahem nikotinu a dehtu. Nízký obsah nikotinu v cigaretě totiž nutí kuřáka inhalovat kouř hlouběji a častěji, aby si svou dávku drogy udržel na potřebné úrovni. Složky dehtu též nejsou jedinými kancerogeny v cigaretovém kouři, např. hladina smrtelných nitrosaminů není udávána. Paradoxně tedy tyto lehké cigarety nejen že nesníží risiko rakoviny plic, ale způsobí vznik jistého druhu rakoviny plic (adenokarcinomu), který je ještě agresivnější než jiné druhy tohoto onemocnění. Mnoho kuřáků si říká: můj děda kouřil jako lokomotiva a dožil se 90 let a naopak jedna paní ze sousedství nikdy nekouřila, sportovala a zemřela na rakovinu plic v 45 letech. Ano, to je skutečně pravda, jsou i jiné faktory způsobující rakovinu plic a jak bylo výše řečeno, pět ze šesti kuřáků rakovinu plic nedostane, ale nic to nemění na tom, že přes 90% mužů a 75% žen s tímto onemocnění jsou kuřáci ani na tom, co jsem v tomto článku napsal. Pozitivní zpráva na závěr: přestat kouřit se vyplatí v každém věku a riziko onemocnění s kouřením spojených poté začíná klesat. Jak na to? O tom dále.

 


<< Předchozí | Další >>


Nejdůležitější fakta
Hrajte ruskou ruletu - kuřte!
Lze přestat kouřit?
Přestaňte kouřit, ušetříte
Žijte zdravě
Co se málo říká