Mapa stránek
________________________

Telefony:


plicní ambulance
(+420) 235 524 626

spánková laborator
(+420) 777 347 896
(+420) 731 112 145
(+420) 235 524 627

jen spánková laboratoř

Tel. objednání a konzultace od 08:00

FAX:
(+420) 277 270 680

PACS: MUDr. Zdeněk Skácel – Pneumo-host s.r.o.

E-mail:
pneumo-host@seznam.cz
________________________

VAŠE DOTAZY
Jméno a příjmení:

Váš e-mail:

Předmět:

Text:

LZE PŘESTAT KOUŘIT?

Proč je tak těžké přestat kouřit ? Vždyť podle statistik by 60 až 80 % kuřáků se svým návykem skoncovat chtělo, podaří se to ale jen asi pětině z těch, kteří to vůbec zkusí. Samozřejmě že hlavním viníkem je droga - tedy nikotin . Droga je návyková a kdo drogu nepoužíval, nemůže se vžít do kůže člověka na droze závislého. A proto zatímco ti dospívající, kteří s kouřením začínají, si říkají jako u každé drogy: "prostě to zkusím a za pár let, až budu chtít přestat, tak prostě přestanu",tak již jako dospělí svůj výrok převrací: "moc bych chtěl přestat, ale prostě nemůžu".

Přesto je věc trošku složitější. Závislost ne kouření je nejen na droze-nikotinu, ale tzv. psychosociální, to jsou ty situace, kdy si prostě musíte zapálit v partě kuřáků , při kafi či v hospodě a taky často nevíte co s rukama, ve kterých není cigareta.

A ještě jedna věc je velmi zajímavá, a to otázka vůle a motivace. Na první pohled je jejich obsah i trošku podobný, a přece diametrálně odlišný. Kuřák, se kterým se bavíte, vám řekne: přestal bych, i jsem to zkoušel, nemám ale dost silnou vůli. Neuvědomuje si, že by správně měl říci: "nemám dost silný motiv". Lze to velmi hezky dokumentovat na pacientech, kteří přicházejí do nemocnice s obtížemi (často právě s plicní rakovinou). Ti na dotaz na kouření trošku úsměvně odpovídají, že jsou nekuřáci.

"A kouřil jste někdy?"
"To ano".
"A kdy jste přestal?"
"Před měsícem".
"Jak dlouho jste předtím kouřil?"
"Čtyřicet let!".

Na tomto rozhovoru je ale nejzajímavější fakt, že tito lidé odpovídají, že jim kouření vůbec nechybí, nemají žádné abstinenční příznaky. Co přemohlo tu strašnou drogu a závislost na ní ? Strach. Strach z nemoci, která se dostavila, byl tou silnou motivací, která dala zapomenout na drogu. A vůle? Tu má přece ten člověk stejnou před svou nemocí i po ní. Starý strom už neohneš.

Jak ale kuřáka motivovat? Poukazování na zdravotní rizika včetně varování na cigaretách (i kdyby bylo přes půl krabičky) bohužel nestačí, protože zdravý člověk si prostě nepřipouští, že by taky mohl být nemocný (ale přesto - protikuřácká kampaň je slabá!).

Pak je nutno přistoupit k rafinovanějším (i když pravdivým) metodám a tvrzením, které více zabírají u pubertální mládeže, tj. že kouření škodí vzhledu a snižuje potenci. Je pravda, že schází rozsáhlá soustavná celostátní kampaň o zdravém životním stylu včetně propagace nekuřáctví. S úsměvem si vzpomínám, že ještě za "soudruha" Husáka bylo původně jedno z hesel jakési protikuřácké kampaně "Normální je nekouřit". To ale muselo být pozměněno, protože by si pak někdo mohl myslet, že "soudruh" Husák, který kouřil, není normální. Bohužel tradice často až ostentativně kouřících politiků - nyní již "pánů" (od modrých přes bezbarvé po růžového Zemana) pokračuje dál.

Ale zpět k tomu, jak přestat. Tedy když již konečně kuřák pochopí, že kouření je nebezpečné, nebo když mu nějakým způsobem začíná vadit, či našel motivaci ve svém zdraví nebo ve své rodině, a i jakási vůle existuje, může mu v případě závislosti na nikotinu pomoci tzv. náhradní léčba nikotinem, tj. nikotinové žvýkačky , náplasti, sublinguální mikrotablety či inhalátory,  navíc jsou nyní na trhu dva léky, které znamenají významný pokrok a zvyšují šanci člověka rozhodnutého skoncovat s kouřením svůj boj vyhrát - a to Zyban (bupropion) a Champix (varenicline).


<< Předchozí | Další >>


Nejdůležitější fakta
Hrajte ruskou ruletu - kuřte!
Lze přestat kouřit?
Přestaňte kouřit, ušetříte
Žijte zdravě
Co se málo říká