Mapa stránek
________________________

Telefony:


plicní ambulance
(+420) 235 524 626

spánková laborator
(+420) 777 347 896
(+420) 731 112 145
(+420) 235 524 627

jen spánková laboratoř

Tel. objednání a konzultace od 08:00

FAX:
(+420) 277 270 680

PACS: MUDr. Zdeněk Skácel – Pneumo-host s.r.o.

E-mail:
pneumo-host@seznam.cz
________________________

VAŠE DOTAZY
Jméno a příjmení:

Váš e-mail:

Předmět:

Text:

DUŠNOST


Dušnost je subjektivní pocit nedostatku vzduchu provázený zvýšeným dýchacím úsilím. Tento příznak provází nejen nemoci dýchacího ústrojí, ale i onemocnění srdce, krve (chudokrevnost), metabolické choroby a může být i psychického původu.

Dušnost je fyziologická při zvýšené  tělesné zátěži, ale pokud pocit nedostataku vzduchu neodpovídá přiměřené fyzické zátěži, může se jednat o chorobný stav.

Odlišujeme dušnost při nádechu - inspirační dušnost - tzv. stridor, bývá způsoben zúžením  velkých dýchacích cest např.nádorem, zánětem, otokem či vdechnutým cizím tělesem nebo útlakem dýchacích cest zvenčí např. zvětšenou štítnou žlázou. Exspirační dušnost - s typickým pískajícím zvukem při výdechu - provází obvykle zánětlivá onemocnění průdušek nebo  průduškové astma.  
  
Podle stupně zátěže je možno dušnost dělit na námahovou, která provází nemocného při různých stupních zátěže (chůze do schodů, běžné denní činnosti). Vyšším stupně je dušnost klidová. Zvláštní formou dušnosti je ortopnoe, která nutí nemocného na lůžku zaujímat polohu v polosedě. Typickou dušností při průduškovém astmatu  je dušnost  záchvatovitá (paroxysmální).

Podle nástupu dechových potíží se rozlišuje dušnost náhlá (akutní), která je charakteristická pro průduškové astma, vdechnutí cizího tělesa - aspiraci, při kolapsu plíce - pneumotoraxu, ale i např. pro plicní embolii. Dušnost trvající měsíce se nazývá chronická, provází ;plicních chorob např. chronickou obstrukční plicní nemoc, onemocnění plicního intersticia - plicní fibrózy, onemocnění bránice či pohrudnice. Chronickou dušností trpí ale i nemocní s onemocněním srdce, chudokrevností a podobně.

Při pocitu "krátkého dechu" je plně indikováno plicní vyšetření vč. rtg hrudníku a zvláště funkční vyšetření.


Další >>